מהי וורדפרס ומתי מומלץ לבנות בעזרתה אתר אינטנרט

וורדפרס היא מערכת ניהול תוכן המופצת באופן חופשי תחת הרישיון הציבורי הכללי של גנו. המערכת כתובה בשפת PHP על בסיס מסד נתונים MySQL, וממאפייניה הבולטים מערכת תוספים וארכיטקטורה של תבניות.

וורדפרס כיום היא מערכת ניהול התוכן הפופולרית ביותר באינטרנט – כ-25% מהאתרים בעולם פועלים על גבי וורדפרס (אחד מכל ארבעה אתרים).
המערכת מתאימה להפעלת בלוגים קטנים ואתרי ענק כאחד – מתוך 100,000 האתרים הגדולים בעולם מעל 22% מופעלים על וורדפרס, ומתוך מיליון האתרים הגדולים בעולם כ-23% עושים שימוש במערכת זו.

אתר האינטרנט בו אתם נמצאים בנוי בעזרת וורדפרס, למרות שאנחנו בדוטקום לא ממליצים לנהל כן אתר בוורדפרס, אלא רק אתרים המצריכים זאת (בעיקר בשל ביות האבטחה הרבות של וורדפרס)

יתרונותיה הבולטים של וורדפרס:

 • ריבוי תבניות (חינמיות ומסחריות) הניתנות להתקנה מהירה ומערכת מובנית במינהלה המאפשרת החלפת תבנית בלחיצת כפתור.
 • מבחר עצום של פלאגינים (תוספים) המאפשרים להרחיב את יכולות המערכת
  רבים מהתוספים חינמיים, חלקם חינמי וניתן להוספת יכולות בתשלום וחלקם מסחרי לחלוטין (בתשלום)
 • ידידותיות למפתחים (בשל הפופולריות העצומה מלבד פורומים וקבצי עזרה ופיתוח, כמעט כל בעיה בה נתקלתם או תיתקלו כבר נדונה במאות מקומות ונפתרה ולכן כמעט לעולם לא תצטרכו “להציא את הגלגל” עם וורדפרס.
 • וורדפרס מאפשרת ניהול אתר או רשת אתרים. אפשרות ה”רשת אתרים” (שנקראה בעבר “מולטי יוזר” ) מאפשרת ליצור מספר אתרים על אותה פלטפורמה ללא צורך בביצוע התקנות מרובות. בעבר פותחה מערכת נפרדת לתמיכה בריבוי אתרים, אך שתי המערכות הנפרדות מוזגו להתקנה סטנדרטית אחת, החל מגרסה 3.0 של וורדפרס.
 • וורדפרס תומכת בריבוי שפות, דבר שבא לידי ביטוי במספר היבטים כגון תרגום מחרוזות לשפות מקומיות, תמיכה בשפות הנכתבות משמאל-לימין ומימין-לשמאל, התאמות עיצוב פרטניות לשפות מסוימות, והתאמות בקוד שנדרשות בשפות מסוימות.
 • בתוך מערכת התבניות של וורדפרס משולבת מערכת וידג’טים מתקדמת המאפשרת להתקין, לשנות, להזיז ולסדר רכיבים שונים ללא כל ידע ב-PHP או ב-HTML על ידי גרירת הווידג’טים מתפריט לתפריט.
 • בוורדפרס מערכת תפריטים מותאמת אישית מאפשרת ליצור תפריטי ניווט מתוך לוח הבקרה, ללא צורך בידע מוקדם ב-JavaScript או ב-CSS.
 • וורדפרס מאפשרת למפתחים לבצע התאמות מתקדמות בעזרת מערכת מובנית לעריכת קובצי HTML ו-PHP של התבנית.

חסרונותיה הבולטים של וורדפרס:

 • אבטחה: אתר וורדפרס הוא כמו מיגדלור באינטרנט הקורא לפורצים לבוא ולהפגין את כישורי ההאקינג שלהם, כל ליקוי אבטחה חדש שמוצאים בוורדפרס גורם מייד למאות אלפי אתרים פרוצים שהושחתו, הדבר כולל גם תוספי מערכת שעליהם אין למפתחי המערכת שליטה).
  בעיית האבטחה קריטית במיוחד למשתמשים הישראליים שאתריהם נתונים תמידית תחת התקפות (בין אם הם יודעים זאת ובין אם לא.
 • ריבוי התכונות שקורץ למפתחים – הוא שמקשה על מנהלי אתרים לעבוד עם המערכת
 • כבדה מאד! – צורכת משאבי שרת רבים (גם אם תשתמשו בפלאגינים של קאש (זיכרון מטמון) , מה שלעתים גורם לאתר הבנוי בעזרת המערכת להיות איטי ואף להאט את השרת עליו יושב (אתרים רבים נוספים)
 • מינהלה מסורבלת ולא ידידותית למשתמשים מתחילים – משתמשים מתחילים בוורדפרס “לא מוצאים את הידיים והרגליים” במינהלה שלמפתחים נראית קלה לשימוש.
  מנהל אתר שאינו משתמש במערכת לעתים תכופות ונכנס לעדכן את אתרו פעם בחודש במקרה הטוב, לא זוכר כיצד מתנהלים במערכת ומה עושים עם כל מאות הלינקים, האובייקטים והכפתורים במינהלה.

ולסיכום:

הקמת אתר בעזרת וורדפרס מומלצת בעיקר אם יש צורך ייחודי באתר ועליו יש מענה בוורדפרס (למשל פלאגין ייעודי לניהול לקוחות, מרכז לתמיכת לקוחות, פלאגינים ייעודיים לאתרי נדל”ן, מערכות גלריות מורכבות, ניהול פרוייקטים ייחודי ופתרונות ייעודיים רבים אחרים).
עבור אתרי מידע שגרתיים יותר – מומלצות מערכות זריזות, מאובטחות וקלילות יותר, שאיתם ניהול אתרכם לא יהיה משימה “מאיימת” כמו ניהול אתר בעזרת וורדפרס.

עמוד זה יעודכן בצורה קבועה, מומלץ לבקר שוב בקרוב …


« חזרה אל מאגר המידע